منبع دوجداره
 • 02136442508

 • shofazh_makhzan@

 • shofazhmakhzan1

 • تهران – پاکدشت – خاتون آباد – خیابان رجایی – جنبش گلشن 15

 • ساعت کاری : 8 صبح الی 9 شب

منبع دوجداره چیست

منبع دوجداره چیست؟

این سوال مطرح می شود که منبع دوجداره چیست و در پاسخ باید بگویم منبع دوجداره یک نوع منبع آب گرم است که برای تولید و نگهداری آب گرم مصرفی در سیستم های حرارت مرکزی کاربرد دارد. این منبع از دو استوانه تو در تو تشکیل شده است که آب گرم دیگ به جدار خارجی منبع ارسال شده و آب مصرفی در جدار داخلی منبع گرم می‌شود. این منبع به عنوان یک مبدل حرارتی غیر مستقیم عمل می‌کند و راندمان حرارتی بالایی دارد.

انواع منبع دوجداره

براساس روش انتقال حرارت، منبع دوجداره به دو نوع تقسیم می‌شود:

 • مانبع دوجداره ساده: در این نوع منبع، آب گرم دیگ به صورت مستقیم به جدار خارجی منبع وصل می‌شود و با جدار داخلی منبع تبادل حرارت انجام می‌دهد. این نوع منبع برای ظرفیت های پایین حرارتی مناسب است.
 • مخزن دوجداره کوئل دار: در این نوع منبع، آب گرم دیگ به یک کوئل از لوله های مسی وصل می‌شود که در فضای بین جدار خارجی و جدار داخلی منبع قرار دارد. کوئل باعث می‌شود که آب گرم به صورت گردشی در فضای بین جداره ها حرکت کند و با جدار داخلی منبع تبادل حرارت انجام می‌دهد. این نوع منبع برای ظرفیت های بالاتر حرارتی مناسب است.

در پاسخ به سوال منبع دوجداره چیست و جنس و ضخامت منبع دوجداره

جنس و ضخامت منبع دوجداره بستگی به فشار، حجم و کیفیت آب مصرفی و آب گرم داخل منبع دارد. معمولا جنس منبع دوجداره از ورق های فولادی گالوانیزه است که مقاومت بالایی در برابر خوردگی و پوسیدگی دارند. ضخامت ورق های منبع دوجداره بین 3 تا 6 میلیمتر متغیر است که به درخواست مشتری قابل تغییر است.

ظرفیت و قیمت منبع دوجداره

ظرفیت منبع دوجداره بستگی به تعداد واحدها، نوع کاربری، ضریب تقاضا و ضریب همزمانی مصرف برای هر واحد دارد. معمولا ظرفیت منبع دوجداره بین 300 تا 2000 لیتر است که برای ساختمان های 20 واحدی در متراژهای 80 الی 100 متری کافی است. قیمت منبع دوجداره نیز بستگی به ظرفیت، جنس، ضخامت و کیفیت منبع دارد. معمولا قیمت منبع دوجداره بین 5 تا 20 میلیون تومان است که با توجه به نرخ ارز و بازار متغیر است.

نکات مهم نگهداری از منبع دوجداره

برای افزایش عمر و کارایی منبع دوجداره، لازم است که به نکات زیر توجه شود و جواب این سوال که منبع دوجداره چیست را بدانید :

 • پاکسازی و رسوب زدایی:

 • باید حداقل 6 ماه یک بار منبع را از رسوبات و آلودگی های احتمالی پاکسازی کنید. برای این کار، می‌توانید از روش های شستشو با آب فشار قوی، اسید شوئی یا الکتروشوئی استفاده کنید.
 • بررسی نشت آب:

 • باید به صورت دوره ای منبع را از نظر نشت آب در اطراف و در جداره های منبع بررسی کنید. در صورت مشاهده هرگونه نشت آب، باید سریعا علت آن را پیدا کنید و رفع نشت را انجام دهید.
 • بررسی فشار آب:

 • باید به صورت دوره ای فشار آب خروجی منبع را با استفاده از چک فشار بررسی کنید. در صورت کاهش فشار آب، باید علل آن را شناسایی کنید و رفع علل را انجام دهید.
 • بررسی دمای آب:

 • باید به صورت دوره ای دمای آب خروجی منبع را با استفاده از ترمومتر بررسی کنید. در صورت کاهش دمای آب، باید علل آن را شناسایی کنید و رفع علل را انجام دهید.
  • بررسی عایق بندی:

  • باید به صورت دوره ای عایق بندی منبع را از نظر خرابی و آسیب دیدگی بررسی کنید. در صورت لزوم، باید عایق بندی منبع را تعویض یا تعمیر کنید.
  • بررسی ولو و سطح آب:

  • باید به صورت دوره ای ولو و سطح آب منبع را با استفاده از شیر تخلیه و شیر تنظیم سطح آب بررسی کنید. در صورت لزوم، باید ولو و سطح آب منبع را تنظیم یا تعویض کنید.

– **منبع دوجداره چیست و با منبع کوئل دار چه فرقی دارد؟**

مخزن دوجداره ساده از دو استوانه تو در تو تشکیل شده است که آب گرم دیگ به جدار خارجی منبع وصل می‌شود و با جدار داخلی منبع تبادل حرارت انجام می‌دهد. منبع دوجداره کوئل دار از یک کوئل از لوله های مسی استفاده می‌کند که در فضای بین جدار خارجی و جدار داخلی منبع قرار دارد و باعث می‌شود که آب گرم به صورت گردشی در فضای بین جداره ها حرکت کند و با جدار داخلی منبع تبادل حرارت انجام می‌دهد. منبع دوجداره ساده برای ظرفیت های پایین حرارتی مناسب است و منبع دوجداره کوئل دار برای ظرفیت های بالاتر حرارتی مناسب است.

– **چگونه می‌توان ظرفیت مناسب منبع دوجداره را محاسبه کرد؟**
برای محاسبه ظرفیت مناسب منبع دوجداره، باید به عوامل زیر توجه کنید:

– تعداد واحدها و نفرات ساختمان
– نوع کاربری ساختمان (مسکونی، اداری، تجاری و …)
– ضریب تقاضا برای هر نفر یا واحد (مقدار آب گرم مورد نظر در روز)
– ضریب همزمانی مصرف (نسبت آب گرم مورد نیاز در ساعت پیک به آب گرم مورد نیاز در روز)
– دمای آب شهری و دمای آب گرم مصرفی

با استفاده از فرمول زیر می‌توان ظرفیت منبع دوجداره را محاسبه کرد و به سوال منبع دوجداره چیست به صورت کامل پاسخ بدهید:

$$V = \frac{Q \times C \times (T_h – T_c)}{3600 \times H}$$

که در آن:

– V: ظرفیت منبع دوجداره (لیتر)
– Q: تعداد واحدها یا نفرات ساختمان
– C: ضریب تقاضا (لیتر/روز)
– T_h: دمای آب گرم مصرفی (درجه سانتی گراد)
– T_c: دمای آب شهری (درجه سانتی گراد)
– H: ضریب همزمانی مصرف

برای مثال، اگر بخواهیم ظرفیت منبع دوجداره برای یک ساختمان 10 واحدی با کاربری مسکونی را محاسبه کنیم، با فرض اینکه هر واحد 4 نفر باشد، ضریب تقاضا 50 لیتر/روز باشد، دمای آب گرم مصرفی 60 درجه سانتی گراد باشد، دمای آب شهری 15 درجه سانتی گراد باشد و ضریب همزمانی مصرف 0.2 باشد، داریم:

$$V = \frac{10 \times 4 \times 50 \times (60 – 15)}{3600 \times 0.2} = 2500$$

پس ظرفیت منبع دوجداره باید حدود 2500 لیتر باشد.

– **چگونه می‌توان از خوردگی و رسوب منبع دوجداره جلوگیری کرد؟**

برای جلوگیری از خوردگی و رسوب منبع دوجداره، باید به نکات زیر توجه کنید:

– از جنس مناسب و مقاوم برای جداره های منبع استفاده کنید. معمولا جنس مناسب ورق های فولادی گالوانیزه است.
– از فشار بالاتر از حد مجاز بر روی جداره های منبع خودداری کنید. معمولا فشار مجاز بین 3 تا 6 بار است.
– از دمای بالاتر از حد مجاز بر روی جداره های منبع خودداری کنید. معمولا دمای مجاز بین 60 تا 90 درجه سانتی گراد است.

  • ***برای تعمیر منبع دوجداره، باید ابتدا علت خرابی را شناسایی کنید. ممکن است منبع دوجداره به دلیل سوراخ شدن، رسوب، خوردگی، فشار بالا یا دمای بالا خراب شده باشد. برخی از راه‌های تعمیر منبع دوجداره عبارتند از:

– جوشکاری:

می‌توانید با استفاده از جوشکاری محل سوراخ را بسته و آب بندی کنید. البته باید توجه داشت که جوشکاری باید با دقت و توسط متخصص انجام شود و نباید مکرر باشد چرا که ممکن است باعث ضعیف شدن ورق منبع شود. همچنین باید قبل از جوشکاری، آب منبع را خالی کرده و فشار آن را کاهش داد.

– شستشو:

به دلیل رسوب خراب شده باشد، می‌توانید با استفاده از شستشو با آب گرم یا مواد شیمیایی مناسب، رسوب‌ها را از جداره‌های منبع حذف کنید. البته باید توجه داشت که شستشو باید با حفظ قابلیت آب بندی منبع انجام شود و نباید مواد شیمیایی زیاد یا نامناسب استفاده کنید چرا که ممکن است باعث خوردگی منبع شود.

– تعویض:

خراب شده باشد منبع دوجداره و قابل تعمیر نباشد، می‌توانید آن را تعویض کنید. البته باید توجه داشت که تعویض منبع دوجداره هزینه‌بر و زمان‌بر است و نیاز به حمل و نقل، نصب و عایق‌کاری مجدد منبع دارد. همچنین باید در هنگام تعویض منبع، از آسیب رسیدن به تجهیزات برقی یا لوله‌کشی موتورخانه جلوگیری کنید.

 • خلاصه مقاله

  در این مقاله، به سوال منبع دوجداره چیست پاسخ دادیم و به معرفی منبع دوجداره پرداختیم. منبع دوجداره یک نوع منبع آب گرم است که برای تولید و نگهداری آب گرم مصرفی در سیستم های حرارت مرکزی کاربرد دارد.
  این منبع از دو استوانه تو در تو تشکیل شده است که آب گرم دیگ به جدار خارجی منبع ارسال شده و آب مصرفی در جدار داخلی منبع گرم می‌شود.
  این منبع به عنوان یک مبدل حرارتی غیر مستقیم عمل می‌کند و راندمان حرارتی بالایی دارد.
  همچنین، به بررسی انواع، جنس، ضخامت، ظرفیت، قیمت و نکات نگهداری از منبع دوجداره پرداختیم. در پایان، یک نمودار از عملکرد منبع دوجداره ارائه دادیم و یک خلاصه از مقاله نوشتیم.